Welcome to the Forum

Join in-depth discussions of SFI news, products, programs, and more with your fellow SFI affiliates. Brainstorm and share tips and ideas. Start new threads. Get your questions answered 24/7, become a Forum Guru, and more!

Aleksandar J.

Serbia

E365 Country Champion

13 posts
399 views

Are there any benefits for setting up Auto-Delivery processing date on the first day of the month? in Miscellaneous #Auto-Delivery #Compensation #TripleClicks

5 days ago

Hello Gorane
There is no concrete gain if you set the AD first in a month, except that you are showing your readiness to continue to work for all your members and sponsor. It also shows your faith in this business and it is a great example to your members to follow you, because you take them with your own example.

16 posts
487 views

HIDDEN igra asocijacija in Southern Europe #Eager Zebra

7 days ago

Poštovana Tanja K.
Hvala vam za ovaj odličan post koji ste objavili u vezi igre Hidden. Post je vrlo detaljan sa puno slika i objašnjenja pa će svima nama koji ne znamo baš najbolje engleski jezik ovo biti odličan vodić kroz igru.
Vi ste nam omogučili dobar početak a na nama je da praksom dovedemo i do dobrog ili odličnog završetka.

17 posts
696 views

Tiebreakers pravila na ASTRO aukcijama in Southern Europe #Astro Auctions

about 1 month ago

Poštovanje Tanja K.
Hvala za ovaj dobar post. Još jedan u nizu vaših odličnih postova vezanih za naš posao. I kao i svaki pun je uredno složenih detalja i pratećih slika.
Vaši postovi znatno olakšavaju rad sa novim članovima koji baš ne shvataj šta se od njih traži a meni značajno skraćuju vreme i trud za dodatna objašnjenja.
Za TIEBREAKER ja koristim termin "dodatni uslovi" kako bi pojednostavio objašnjenje.
Hvala još jednom i želim vam puno uspeha u radu 😊

7 posts
357 views

ASTRO VIP opcija in Southern Europe #Astro Auctions

about 1 month ago

Hvala Tanja za ovaj post 😊😀
Kao što ste nas i naučili do sada, post je vrlo detaljan i sa svim neophodnim slikama da bi lakše razumeli.
Još jedna dobra i kepa stranica u vašoj knizi postova. 😊
Hvala i želim vam još puno uspeha u radu 😊j

19 posts
1121 views

ASTRO aukcije -update avgust 2018 in Southern Europe #Astro Auctions

about 1 month ago

Hvala vam Tanja na trudu, energiji i vremenu koji ste utrošili da bi ste sastavili ovaj post.
Dobili smo jedan lep udžbenik, vrlo praktičan i upotrebljiv.
Puno pozdrava i želim vam sve najbolje

12 posts
1083 views

When will Member Rewards Points (MRP) expire? in Miscellaneous

2 months ago

My link is still waiting for me
Maybe you have some glitch with your page?

19 posts
2884 views

Help for creating Free Website in Marketing #Marketing

4 months ago

You may also consider that you can now create a blog on Google. It's very simple, it's free, and it's also possible to use it in paid ads on GoogleAdwords.
Just tipe www.blog.google

15 posts
3550 views

Posted 7 months ago in Team Building #Team Building

4 months ago

Thanks for the excellent post Mirjana.
So simple and so effective.
Just as you advise

56 posts
9046 views

Why do you lose all VP at the end of the month when you get status? in VersaPoints #VersaPoints

4 months ago

Hello Slavoljub
Such are the rules of the work and we must obey them. We accepted these rules at the very same moment when we started working in SFI.
From the other hand you can choose how much VP you will earn in that month. Do your monthly, weekly and daily tasks and few days before the end of the month you can calculate how much more VP you need to reach your rank. Then you can buy as much single TCredits as you need to finish month with desired VP numbers.
I wish you all the best.
Aleksandar Janković

7 posts
853 views

Pitanje za starije clanove in Serbia #VersaPoints

6 months ago

Poštovanje Vladice
Nažalost niste baš najbolje shvatili ovaj deo rada i zarade.
Odgovor na vaš primer je da kao BTL nećete zaraditi ni jedan jedini VP od vaših članova koji su ostvarili 800, 700 i 500 VP u toku meseca.
Da bi ste dobili te VP, takozvane Matching VersaPoints, potrebno je da svaki vaš član imam minimum 1500 VP na kraju meseca a da vi takođe imate minimum 3000 VP (BTL status)
Aleksandar Janković

22 posts
3702 views

Quick ordering from auto delivery in VersaPoints #Auto-Delivery #TCredits #VersaPoints

6 months ago

When I want to obtain quick order of my Auto Delivery I just pres this button.
This is not purchase of another AD but just quick order of exist one.
Here is the link: www.tripleclicks.com/myaccount/AutoDelivery

24 posts
3444 views

Can't play GoldStreak! in Eager Zebra #Eager Zebra

6 months ago

I have the same problem when I want to play the Gold Streak game on my phone

6 posts
1396 views

key code 1117 in Team Building

7 months ago

Probably you got if from your sponsor. It is a keycode form one ECA store who sells new members.

73 posts
10750 views

Biz Quiz Question in Miscellaneous #Compensation #Contests

10 months ago

In my opinion all that "historical" questions have only one purpose: to learn us how to find something at SFI site.
And here is the way how to find some answers:
Go to your Alert tab and under actually SFI announcements find: More SFI Announcements. Press it and than will be opend SFI NEWS Blog. In Search box type yor question and you will get a lot blogs on that topic.
And here is the blog abotd Daily Crown

13 posts
1412 views

INICIJATIVA in Serbia #VersaPoints

10 months ago

Poštovana Jadranka
Redovan sam učesnik takmičenja Spin&Win. Trudim se da dam tačne odgovore i da dobijem svoju nagradu. I radujem joj se. Istina da ona baš i nije velika ali ipak mi je draga. Lično ne mislim da bi povećanje visine donjeg dobitka sa 5 na 10 VP povećelao brojnost učesnika u takmičenju. Pa pogledajte takmičenje za T-Time. Iako je dobitak 2 Tcredita svi se trudimo da ih dobijemo i svi im se radujemo. Ali to je zato što je ta igra vrlo dostupna, što bi se reklo „ko na tacni“. Problem kod Spin&Win takmičenja je što novi članovi ne čitaju mejlove koje im šalje SFI. A poenta je upravo u tome da se otvore i pročitaju mejlovi. Kometare koje posle takmičenja pročitam o ovoj igri se uglavno svode na to da link za igru nije lako dostupan što me ipak navodi na pomisao da visina nagrade nije glavni problem već neznanje ili lenjost da se pronađe potrebni link. A za to je potrebno redovno čitati ono što dibijemo od SFI-a a ne samo prosto kliktati po tabovima. Radom stičemo vrednosti a ovo je samo mali ali dragoceni bonus našem trudu.

18 posts
3390 views

Question about auto delivery in Sales #Auto-Delivery

11 months ago

Yes Amanda, that is correct.

17 posts
3671 views

How to see and use my rewardical tokens? in Compensation #Compensation #Rewardical

11 months ago

This is how it looks like on smartphone

I hope that this help you.

19 posts
3736 views

Sretan Bajram in Southern Europe

about 1 year ago

Svim nasim kolegama koji slave Bajram zelim srecan praznik.

33 posts
5730 views

Ustati in Southern Europe #Leadership #Team Building

about 1 year ago

Život ume da bude baš čudan, da vam na pleća navali breme koje vas pritiska i do zemlje savija, a da koliko sutra se situacija preokrene i boginja sreće vam se osmehne i da vam krila i novi polet da gruvate dalje.
Za sebe smatram da sam imao sreće jer sam se uključio u SFI i što mogu da kažem: "E znam ćoveka koji se izvukao i iz težih nedaća nego što su tvoje."
Slađa je za mene uvek predstavljala svetionik u tami koji ukazuje na bezbedan put ka mirnom moru.

11 posts
3817 views

Where do I find the SFI ad when I close my account if you do not have 350 VP in three months? in Miscellaneous #Sponsor #VersaPoints

about 1 year ago

Hello Olimpia
Every account stay open for one year after last logging in no matter how much VP member collect.
The link on which member can log in is www.sfimg.com.
Your member have to know his/hers SFI ID and password.

43 posts
7869 views

Trava nije nigde zelenija in Southern Europe #Leadership

about 1 year ago

Uživao sam slušajući vaše predavanje. Ni primetio nisam kako je vreme prošlo. Ono što me je naročito impresioniralo to je jednostavnos vaših reći i argumenata. Narodski što bi se reklo da svi možemo da razumemo. Naravno oni koji su hteli da razumeju. Slušao sam vas i prošli put i utisak me nije prevario. Vi ste svakako osoba koja ume da pokaže ljubav prema poslu koji radi i koja se to trudi da prenese i na druge. Lider koga treba slediti.
Želim vam još mnogo godina uspešnog rada a nama clanovima da nas još ponekad obradujete svojim predavanjem. Da ponovo uživamo u njemu

Hvala.

19 posts
3988 views

Smelost in Serbia #Team Building

about 1 year ago

Lepo rečeno, nema šta.

572 posts
131976 views

Happy Birthday Gery Carson in Ask Gery #Team Building

about 1 year ago

Happy birthday Mr. Gary. I wish you all the best in coming years.

4 posts
3639 views

Is it a must to Purchase won in the Pricebenders Auctions? in Pricebenders #Compensation #Pricebenders #TripleClicks

about 1 year ago

Every physical product you won on action could be excang for TCredits or for Gift Certifikat. Open the auction page and you will see hom much you will get for them. Those values you can see above Bin & Bild Bar.

31 posts
6644 views

ZackJack i Poker Leaderboard in Southern Europe #Eager Zebra

about 1 year ago

Pozdrav Zorane
Predlog je jako dobar i očigledno je da imate podršku da ga postavite pred gospodinom Gerijem. I mada ne jurim tu značku lepo je znati da ako se nekada predomislim imam šanse i da je osvojim.
Želim vam sve najbolje u daljem radu.